Otakar Šlofar při pravidelném měření na zahradě meteorologické stanice
Foto: Jana Patková
Vánoce stráví Otakar Šlofar ve výšce 1324 metrů. Společnost mu bude dělat dvanáctiletá bíglice Vendula. Na meteorologické stanici na Lysé hoře totiž musí pořád někdo být. Meteorolog se ale těší: na vrcholu beskydské hory je už přes čtvrt století stejně často jako doma.

"Na štědrovečerní večeři jsem pozvaný do Šantánu, každou hodinu ale musím odběhnout měřit," má o své vánoční službě už teď jasno Otakar Šlofar. Bude to mít kousek – občerstvení Šantán je jen pár desítek metrů od "meteorky", jak stanici její personál nazývá. "Stromek taky budeme mít, letos jsme se s kolegy domluvili, že to bude větev kosodřeviny."

Nebudou to jeho první Vánoce nad mraky, svátky mají čtyři meteorologové, kteří stanici obsluhují, spravedlivě rozdělené dlouho dopředu. "Na Vánoce jsem tu raději než na Silvestra, ten bývá na sousední chatě hodně divoký," říká pan Šlofar a Vendulka jako by přikyvovala. Od svého pána se nehne na krok.

Což znamená, že s ním čtyřikrát až pětkrát do měsíce vydupe téměř tisíc výškových metrů z údolí na vrchol. Na Lysou horu se totiž chodí pěšky.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.