Český chirurg na světové špičce: Bohdan Pomahač
Foto: HN – Matej Slávik
Vrací lidem tváře. Ale nechce být přirovnáván k sochaři. "Při transplantacích obličeje nejsou nejdůležitější chirurgovy ruce ani umělecký cit, ale mozek," říká rozhodně Bohdan Pomahač, světová kapacita v rekonstrukční chirurgii.

Jak si lidé na svou novou, tedy vlastně cizí novou tvář zvyknou? Takto se často ptají Bohdana Pomahače, který vykonal první úplnou transplantaci obličeje v nemocnici Brigham and Women’s Hospital v americkém Bostonu.

„Oni svou podobu nejdřív zcela ztratili. Nečekají, že budou stejní jako předtím. Mají jediné přání: znovu vypadat lidsky,“ objasňuje český lékař, který přijel na několik dní ze Spojených států do Prahy, aby převzal prestižní cenu České transplantační nadace.

Dodnes lékaři ve světě vykonali 20 transplantací obličeje, z toho čtyři právě tým Bohdana Pomahače.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.