Hraniční přechod v Kosovské Mitrovici vypadal ještě vloni jako za války. Dnes už je lépe: obrněný transportér jsme viděli jen jeden.
Foto: ČTK / AP - Visar Kryeziu
Nad Kosovskou Mitrovicí krouží vrtulníky, ulice albánské části rozděleného města jsou vyzdobeny billboardy s vousatými bojovníky. Zdejší mládež ráda chodí posedět na neprůjezdný most vedoucí do srbské části. Dostanete-li chuť vypadnout ze zdivočelého města přes nejbližší hraniční přechod, nepovede se vám to.

Že v téhle části Kosova je to o poznání méně bezpečné, poznáte hned při příjezdu. Houstne tu atmosféra i provoz, na němž se víc než kde jinde podílejí džípy i transportéry KFOR a dalších mezinárodních jednotek.
Takový vojenský hummer, když se mu na rozbité silnici v podvečer se svým osobákem vyhýbáte, vypadá děsivě. Pak vám nad hlavou zakrouží vrtulník. Jste v Mitrovici. Už vás ani nezarazí, že většina místních aut nemá espézetku. Je to prý bezpečnější…

Albánská část města působí jako utržená ze řetězu. Kavárny a herny se tísní v úzkých uličkách, na širokých bulvárech trůní značkové obchody. Všude se valí skupiny mladých Albánců (holky s holkami a kluci s kluky). Mají skoro jednotnou uniformu – modré džíny a černou koženou bundu, takže působí trochu jako hordy. Vzbuzují respekt, skoro strach.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.