Panská skála
Foto: HN – René Volfík
Tudy si vezl král Miroslav domů princeznu Krasomilu. Snad proto, že co Čech, to muzikant, se skále říká také čedičové varhany. Pozoruhodné na tomto místě u Kamenického Šenova je, že celá atrakce je výrazně menší než přilehlé parkoviště pro výletní autobusy.

Jeden hlas postupně napodobuje melodii hlasu předchozího. Téma je jediné, zazní jako první a k němu se pak řadí imitační odpovědi. Pevné pravidlo pro kompozici fugy platí i pro kamenné varhany.

Šestiboká krystalická struktura ztuhlého čediče je společný základ, ze kterého vyrůstají šedočerné štíhlé sloupy, navzájem si tak podobné, a přitom každý jedinečný a jiný než ten sousední. Za humny Kamenického Šenova jsou už po staletí desítky kamenných píšťal připravené zahrát dux i comes ve všech větách a kontrapunktech, které jim skladatel předepíše. Zatím ale varhany mlčí.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.