Říp
Foto: HN – Jan Schejbal
Tady to všechno začíná, alespoň podle Starých pověstí českých. Kopec připomínající bublinu na kynutém těstě, která zaschla dřív, než splaskla. Jsou v Česku kopce s mnohem lepším rozhledem, ale praotec Čech si vybral právě Říp. A tím ho proslavil.

Buď lhal praotec Čech, nebo Alois Jirásek. Nebo možná oba, ale takhle to rozhodně být nemohlo:
„Když vstoupil na horu, bylo ráno; a hle, široširý kraj se před ním rozkládal do nedozírné dálky, až k modravým horám rovný a volný, les a chrastina, nivy a luka. Bujnou jeho zelení svítily se řeky jako rozlité stříbro,“ píše o zdolání Řípu praotcem Čechem Alois Jirásek.

A vojvoda poté, co sešel z hory, měl údajně vyhlídku zhodnotit těmito vlastními slovy: „Již si nebudeme stýskati, neboť jsme našli kraj, kde zůstaneme a sídla zarazíme. Vizte, to je ta země, kterou jste hledali. Často jsem vám o ní mluvil a sliboval, že vás do ní uvedu. To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající.“

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.