Občas krajina Kosova připomíná Divoký západ. Zpět na Balkáně se ocitnete při pohledu na mešity, jichž směrem k jihu přibývá.
Foto: Jan Škvára
Co byste čekali v Kosovu? Nové bazény, akvaparky a vodní resorty asi ne. Taky se v nich nikdo nekoupe. Ale stojí tu. Stejně jako rozestavěné a prázdné domy, vily sápající se do třetích pater. Cihlové, poctivé a obrovské. Kosovský venkov v jižní části téhle zemičky je jedno velké staveniště. Kde na to ti lidé berou?

Místní se vzácně shodují i stydí: „Máte je i v Praze. Peníze mají z prostituce a z kriminální činnosti. Perou je přes hotely a benzínky,“ říkají Albánci, Turci, Srbové… všichni slušní z Kosova. A proč ty bazény a hotely v krajině, kde chybí všechno ostatní, vůbec staví?

„Někdo jim řekl, že je to dobrá investice. A tak se opičí jeden po druhém,“ vysvětluje Eroll Bajmaku, který už přes dvacet let žije v Česku a v rodném Kosovu je stejně jako my na dovolené.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.