Olivový olej dováží ve velkém USA, Rusko i Japonsko, ale i jeho největší producent - země Evropské unie.
Foto: Shutterstock
Tisíce tun oliv se stěhuje každý rok přes hranice Evropské unie, a to oběma směry. Jen spotřeba v USA hravě pokryje produkci Řecka, o jiných trzích ani nemluvě. K největším dovozcům patří velké státy ze všech koutů světa - kromě USA také Kanada, Japonsko, Austrálie, Čína nebo Rusko.

Olivy se od jiných druhů ovoce odlišují mimořádně vysokým obsahem oleje, tvoří 12 až 30 procent plodu. Největší produkční oblastí, kde se olej z oliv „ždímá“, je pobřeží Středozemního moře, a to jak evropské, tak africké i asijské.

Nejvíce ceněný je olej z evropských států, z Evropské unie pochází 73 procent světové produkce. Lví podíl na tom má Španělsko, které samo vyprodukuje takřka polovinu olivového oleje na světě. Nejdražší a nejžádanější je ale olej z Itálie, ročně se ho tam vyrobí za pět miliard eur, v přepočtu 125 miliard korun.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.