Šéfkuchař Hugh Dufour považuje koňské maso za chutnou a levnou alternativu k tradičnímu hovězímu, kuřecímu a vepřovému. Proto se rozhodl v restauraci v newyorském Queensu zařadit koňský "tatarák". K překvapení kuchaře, který dříve působil v Montrealu, narazil jeho záměr na odpor ochránců zvířat. Znepokojil i hygieniky.

"Koňské maso mizí z jídelníčku a pravděpodobně se nevrátí," uvedli majitelé restaurace M. Wells Dinette. "Naštvalo to tolik lidí, což nás opravdu překvapilo. Něco takového ale naším jídlem nesledujeme."

Jeden ze spolumajitelů restaurace je i Hugue Dufour. Spor o koňské maso musí on sám chápat jako mezikulturní šok. Jíst koňské maso je zvyklý z kanadského Montrealu, kde dříve působil. S peticemi na internetu a naštvamými maily slibujícími fyzické násilí však nepočítal.

"Nudí nás podávat neustále hovězí-kuřecí-vepřové. A máme dojem, že to nudí i naše hosty. Koně zastávají různé role - tažných zvířat, společníků i dopravního prostředku. Jejich maso je ale také chutné a přitom dostupné," komentuje svůj přístup ke kauze koňského masa.

Poprask kolem jeho záměru na obohacení jídelníčku shodou okolností nastal v době, kdy guvernér sousedního státu New Jersey Chris Christie porážky koní úplně zakázal. Vyhověl tak kampani, které se zúčastnil například i slavný zpěvák Bruce Springsteen. Jeho dcera Jessica je vášnivá jezdkyně.

Hugh Dufour chtěl koňské maso dovážet z prověřených kanadských jatek, letos v květnu již odtud přivezl maso pro festival jídla v Brooklynu. Překvapil tím i americké úřady. Americké ministerstvo zemědělství poté dovoz koňského masa zakázalo, dokud nebudou hotová pravidla pro jeho inspekci. A s koňským masem měli problém i newyorští hygienici.

Restaurace M. Wells Dinette je nástupkyní podniku M. Wells Diner, který loni The New York Times zařadily do desítky nejlepších nových restauraci ve městě. Na konci loňského léta ho ale majitelé zavřeli, protože se nedohodli na výši nového nájmu. Nyní otevřeli přímého pokračovatele své restaurace v muzeu moderního výtvarného umění MoMA.