Designblok ukáže i výsledky soutěžní přehlídky prací žáků a studentů Studentský Design 2012
Foto: Designblok
Tradiční přehlídka Designblok letos proběhne na 58 místech Prahy. Pořadatelé chtějí konfrontovat historická místa se současným designem. Laboratoř designu nahlídne do budoucnosti designu.

Přes čtyřicet designérských studií, pětapadesát módních návrhářů a značek a téměř devět desítek interiérových firem se představí na tradiční přehlídce Designblok.

K nejvýznamnějším zahraničním hostům patří španělská designérka žijící v Itálii Patricia Urquiolová a galeristka Rossana Orlandiová, obě vystoupí také na přednáškách určených veřejnosti.

Čtrnáctý ročník týdne designu s novým podtitulem Prague Design and Fashion Week začíná v pondělí a potrvá do neděle 7. října.

Součástí akce je i Designblok Premier Fashion Week, který opět přinese autorskou českou i zahraniční módu v kontextu celého životního stylu.

Současný design na historických místech

Tématem hlavní doprovodné výstavy je Luxus od kurátorů Jany Zielinski a Jiřího Macka. Pocitová výstava je postavena na abstraktním konceptu světla a projekcí, které natočil filmový režisér Tomáš Luňák.

"Je to něha, spontaneita, čas, ticho a dobro... Výstava má sloužit k zastavení. Designblok je plný věcí. Jsou tu nové kolekce, produkty, novinky... Naopak naše výstava Luxus by měla sloužit k tomu, aby se člověk zastavil, možná chvíli ztišil a začal uvažovat, co pro něj luxus znamená," řekla novinářům kurátorka Zielinski, která je i ředitelkou Designbloku.

Designblok se uskuteční na 58 místech po celé Praze a nabídne 145 společenských akcí. Hlavní výstavní prostory jsou letos umístěny ve starých palácích v centru metropole, pořadatelé tak chtějí konfrontovat historické prostory se současným designem.

První čistě interiérové superstudio se nachází v Kafkově domě nedaleko Staroměstského náměstí. Druhé superstudio v Clam-Gallasově paláci je zaměřeno na koncepční výstavy významných osobností, které letos na Designblok přijely.

Laboratoř designu

Třetí, největší superstudio s podtitulem Openstudio čili Laboratoř designu nahlíží do budoucnosti designu. Představí například milánský design, školní ateliéry mladé návrháře a šperkaře. "V podstatě je v něm nastíněna budoucnost designu," dodala Zielinski.

Nové autorské módní kolekce v kostele sv. Šimona a Judy předvedou od čtvrtka do neděle nejvýznamnější čeští návrháři například Klára Nademlýnská, Liběna Rochová, Hana Zárubová nebo Denisa Nová i slavný americký designér Jeremy Scott, jenž navrhuje excentrické kolekce pro značku Adidas.

Rozpočet akce činí více než deset milionů korun. Až 30 procenty přispívají sponzoři, osmi procenty pražský magistrát a největší podíl tvoří účastnické poplatky firem.