Téměř 80 procent finských budov je vyrobeno ze dřeva.
Foto: Martina Babišová
Několikrát do roka se finské hlavní město promění v jednu velkou restauraci. Otevřít svůj podnik totiž může každý a kdekoliv. U sebe doma i na ulici. V pohádkové kavárně Regatta zas dostanete za každý další šálek vypité kávy pět centů. Helsinky a vůbec celé Finsko jsou zkrátka jiné.

Do Helsinek jsem vlastně ani nechtěla. Prodavače v největším ostravském knihkupectví má snaha sehnat průvodce finské metropole pobavila. „Nemáme no, vždyť tam nikdo nejezdí,“ smál se. S tím jsem tam odjela na čtyři měsíce. Ze čtyř měsíců se stal půlrok, z půlroku nakonec rok.

Kdo tady nebyl, jen těžko si představí, jak teplé a pěkné léto tu může být. Ze zimních mínus třiceti se může v létě stát třicet stupňů v plusu. Helsinky jsou správně v množném čísle. Jsou to dvě města. Zimní a letní.

V zimě na ulici moc lidí nepotkáte. V létě jsou jich plné parky. A ještě k tomu jiných lidí. Letních Finů. Přežili sebevražedný březen (měsíc s největším počtem dobrovolně ukončených životů), dočkali se tepla a světla. Přes léto nabíjejí baterky, dělají si zásoby energie na zimu. Najednou daleko více mluví, více se usmívají, jsou uvolněnější. Koho jste poznali v zimě, najednou nepoznáváte.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.