Letiště v Gibraltaru
Foto: f4aviation.co.uk
Pro někoho jsou letiště fascinujícím místem, pro jiného noční můrou. Ať už je to tak či onak, přistání na nejkratší dráze světa či procházení největším letištním terminálem mohou samotnou cestu učinit nezapomenutelnou.

O rekordních cenách občerstvení na pražské Ruzyni kolují zprávy už dlouho. My vám ale představíme letiště, jejichž rekordy vás ohromí i v dobrém slova smyslu. Podívejte se na žebříček unikátních letišť, jak ho pro vás sestavil zpravodajský server CNN.

Rekordní letiště najdete po celém světě: od Tibetu přes Blízký východ až po Severní Ameriku. Jednou "zabodovola" i Evropa, a to konkrétně Gibraltar, kde se můžete doslova projet po přistávací dráze. Runway zde totiž protíná silnice.

reklama

Nejvíce mezinárodních pasažérů: Mezinárodní letiště Heathrow, Londýn, Anglie 

Terminál 5 na londýnském letišti Heathrow

Podle údajů organizace Airport Council International se londýnské letiště Heathrow drží už přes deset let na špičce žebříčku v počtu mezinárodních pasažérů. Těch v roce 2011 zaznamenalo Heathrow 64,7 milionu.

 

Letiště, která jsou si nejblíže: Papa Westray a Westray, Skotsko

Letiště na ostrově Papa Westray

Která dvě letiště jsou si zeměpisně nejblíže? Odpověď hledejte na Orknejských ostrovech ve Skotsku. Letiště na ostrově Papa Westray je vzdušnou čarou vzdáleno od letiště Westray na stejnojmenném ostrůvku pouze 2,83 km.

Let z jednoho letiště na druhé vám tak zabere 96 vteřin. Pokud počítáte i pohyb letadla na dráze, cesta se prodlouží až na dvě minuty. 

 

Nejrušnější letiště: Mezinárodní letiště Hartsfield-Jackson Atlanta, USA

Mezinárodní letiště Hartsfield Jackson Atlanta, USA

Hned dva rekordy drží letiště v americké Atlantě. Jsou jimi rekord za nejrušnější letiště vůbec s ohledem na počet letadel, která na letišti odstartují a přistanou, a rekord za největší počet cestujících.

V roce 2011 prošlo skrze Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport víc než 92 milionů cestujících.

Letiště s nejkratší přistávací dráhou: Juancho E. Yrausquin, Saba, Karibik

Letiště Juancho E. Yrausquin, ostrov Saba

Letiště na ostrově Saba, který spadá pod Nizozemské království, se může pyšnit nejkratší přistávací dráhou na světě. Přistání na 396 metrů dlouhé dráze je skutečně jen pro velmi zkušené piloty. Ti nezkušení by letadlo mohli snadno proměnit v ponorku – za koncem dráhy není nic než širé moře.

 

Nejvýše položené letiště: Qamdo Bangda, Tibet

Tibetské letiště Qamdo Bangda je vůbec nejvýše položené letiště na světě – leží ve výšce 4334 metrů nad mořem. Letiště se může rovněž pochlubit extrémně dlouhou přistávací dráhou, která měří kolem 5 kilometrů. Dlouhá dráha je nezbytná pro bezpečné přistání ve vysokohorských podmínkách.

Své prvenství v nadmořské výšce už si ale letiště dlouho neudrží – Čína koncem minulého roku oznámila, že chce postavit další letiště (rovněž v Tibetu), které by mělo překonat Qamdo Bangda údajně až o 100 metrů.

 

Největší letištní terminál: Mezinárodní letiště Dubaj, SAE

Mezinárodní letiště v Dubaji, terminál 3

Dubaj je plná rekordů, a tak asi nikoho nepřekvapí, že i její letiště je rekordní. V roce 2008 otevřelo Mezinárodní letiště v Dubaji terminál číslo 3, který má takřka 1,2 milionu metrů čtverečních. Terminál tak pomohl navýšit kapacitu letiště na 60 milionů pasažérů ročně.

Tento rekord (a mnoho dalších) by ale do několika let mělo zlomit letiště Al Maktúm, taktéž v Dubaji, které plánuje být vůbec největším letištěm na světě.

 

Nejvíce nákladů: Mezinárodní letiště Hong Kong, Čína

Mezinárodní letiště Hong Kong

Letiště v Hong Kongu vyhrálo v roce 2011 cenu za nejlepší letiště vůbec. Stávající letiště se otevřelo veřejnosti poprvé v roce 1998, kdy rostoucí mrakodrapy začala ohrožovat letadla přistávající na starém letišti v srdci velkoměsta.

V Hong Kongu se moc nešetří, a tak stavba nového letiště dosáhla rekordní částky 20 miliard USD. V současné době je letiště nejrušnějším letištěm světa z hlediska nákladové přepravy.

Nejizolovanější letiště: Mezinárodní letiště Mataveri, Velikonoční ostrovy

Mezinárodní letiště Mataveri na Velikonočních ostrovech

Vůbec nejizolovanějším letištěm na světě je Mataveri na malebných Velikonočních ostrovech. Nejbližší letiště byste našli 3759 kilometrů daleko v Santiagu de Chile. Co k tomu dodat? Cesta do ráje zkrátka nějaký čas zabere.

 

Kde runway protíná silnici: Letiště Gibraltar

Letiště na Gibraltaru

Řidiči, kteří projíždějí rušnou gibraltarskou ulicí Winston Churchill Avenue, si musí dávat pozor nejen na ostatní auta, ale i na letadla. Přistávací dráha letiště v Gibraltaru totiž tuto ulici protíná.

Naštěstí provoz na ulici vedoucí ke španělským hranicím je rušnější než provoz na letišti. Týdně se na letišti v Gibraltaru uskuteční jen kolem tří desítek letů, a ulice se tak naštěstí nemusí často uzavírat.

 

Kde musíte urazit nejdelší vzdálenost: Mezinárodní letiště Peking, Čína

Terminál 3 na letišti v Pekingu

Server Wanderlust.co.uk nedávno zveřejnil výsledky studie zkoumající, na kterých letištích musí cestující urazit nejdelší vzdálenost k odletové bráně. Vítězem se stal pekingský terminál 3, kde vás od odbavení k odletové bráně čeká vzdálenost kolem 3,2 km. Naštěstí tuto vzdálenost nemusíte urazit pěšky, přepravu zajišťuje letištní vlak.