Humr

Zatímco s chobotnicí či mušlemi si doma poradí i kuchař-amatér celkem snadno, příprava humra je mnohem náročnější a kromě speciálního vybavení jsou potřebné i odborné znalosti. Jak jej vybírat a jak jej připravit?

Živý humr se dá běžně koupit v lepších "rybárnách", hlavně v Makru mají živé humry téměř stále a za slušné ceny - kilogram kanadského humra koupíte zhruba za 700 korun, evropský humr je asi o 200 korun dražší. Je dobré vybrat asi kilo až kilo a půl těžkého humra (má nejlepší maso) a hlavně se přesvědčit, že nemá velkou mezeru mezi hlavou a krunýřem. Ochablé svaly svědčí o tom, že už není nejčerstvější.

A ještě jedna rada - před úpravou mu v žádném případě není radno sundávat gumičky, které drží jeho klepeta. Má obrovskou sílu a mohl by kuchaře zranit. Co se týče samotného zabití, humr se nehází do vařící vody, ale zabije se před úpravou.

Je třeba bodnout ho do hlavy nožem (ideální je trefit se mezi oči). Pak se rozřízne na polovinu, odstraní se vnitřnosti a už lze smažit. Nejlépe na olivovém oleji s bylinkami, ale jenom chvilku, než se maso zatáhne. Pak se přilije vařící voda a humr se krátce povaří (podle velikosti sedm až deset minut). Podává se s bílým pečivem, citronem a česnekovým aioli.

TIP: Hliněná bašta
Výtečné čerstvé humry, které si gurmáni sami vyberou v akváriu, kupodivu neochutnáte v některém ze známých restauračních podniků v centru Prahy, ale v restauraci Hliněná bašta v Průhonicích.

Podrobné info: http://www.hlinenabasta.cz

Krevety

V českých restauracích a supermarketech jsou už běžně k mání krevety všech možných velikostí, horší je to s jejich kvalitou. Její zárukou je nákup v Seefoodu, Wine Food Marketu nebo Makru.

Nejlepší krevety jsou samozřejmě absolutně čerstvé. V nejslavnější evropské restauraci Noma, která sídlí v dánské Kodani, v rámci předkrmů předkládají živou, ještě trochu se mrskající maličkou krevetku.

Naopak třeba v Hongkongu se podávají smažené pikantní krevety, které se chřoupají celé, tedy i s krunýřkem a ocáskem. A v Thajsku se používají malé sušené krevety (opět celé) jako pikantní přísada do celé řady jídel, včetně slavných nudlí Pad Thai.

Krevety si samozřejmě můžete připravit i doma, bez velkých speciálních dovedností. Protože se krevety nehodí na dlouhé vaření či pečení, stačí je jen tři minuty restovat ve woku (případně na běžné pánvi) - a to třeba s česnekem, curry pastou či s cherry rajčátky.

Oříškem někdy bývá loupání. Krevetě je třeba ulomit hlavičku a pak odspodu dokola odlamovat krunýřek, přičemž ocasní ploutvička se může nechat - a to jak na ozdobu, tak třeba na držení. Vyloupání krevet je možné nechat na strávnících až při jídle, jsou pak chutnější.

TIP: Hergetova cihelna a Cantinetta
Kdo si chce pochutnat a zároveň vyzkoušet netradičně přípravené krevety, měl by zkusit tygří krevety v zázvorové omáčce. Tato delikatesa patří mezi doporučované pokrmy oblíbené pražské restaurace Hergetova cihelna. V nové toskánské restauraci Cantinetta v Pařížské ulici zase stojí za ochutnání voňavé sicilské krevety servírované s toskánskou sladkou cibulí. Obě jídla jsou chuťově naprosto dokonalá.

Podrobné info: http://www.kampagroup.com
http://www.cantinetta.cz


Kde ochutnat výborné chobotnice, Mušle sv. Jakuba nebo Ústřice?
VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM (LETNÍ DVOJČÍSLO), KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 2. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se