I přes letošní vysoké teploty houby stále rostou.
Foto: Bloomberg
Každý pokročilý houbař ví, že pod břízami najde křemenáče nebo kozáka březového. Že kačence české se daří pod listnáči a nejlíp pod jasany, zatímco muchomůrce červené je jedno, pod jakým stromem roste. Kde které houby hledat, radí plzeňský mykolog Svatopluk Holec.

 

Není to jedno, kdy do kterého lesa či parku na houby vyrazíme. Obecně platí, že nejdřív se půda prohřívá (a tedy narůstá podhoubí ) v lesích listnatých, pak ve smíšených a až nakonec v jehličnatých. Záleží také na zápoji stromů neboli vzájemném dotyku a prolínání větví – v hustých lesích to samozřejmě trvá déle.

Pokud chodíme v kopcovitém terénu, je vždy lepší volit trasu do kopce, z kopce toho vidíme polovinu. Také je jasné, že po slunci vidíme jinak než proti němu.

Hodně záleží i na horninovém podkladu. Pár příkladů: Před lety našel kolega na Šumavě okolo jedné cesty několik set metrů dlouhý pás, na kterém houfně rostla původem karpatská houba rosolovec červený. Jenomže teorie hlásá, že tato houba vyžaduje vápencový podklad, a tady skutečně vápenec nebyl. Při dalším pátrání se ovšem zjistilo, že cesta byla v poslední době vápencem vyztužena.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.