Martin Mykiska v Patagonii
Foto: archiv HN
Cestovatel a průvodce Martin Mykiska se 7. července vypravil s kamarády dobýt Mont Blanc. Těsně před koncem se ale kvůli silnému větru vrátili zpět. Pět dní poté zabila lavina na této hoře devět horolezců. Každý rok si tento horský masiv vyžádá na tři sta obětí.

Ve dvě v noci na obloze září hvězdy – pro nás smluvený signál, že je třeba pokusit se o vrchol. Jenže s našimi stany lomcuje celou noc vichr, na plachty naráží větrem metaný sníh. Spali jsme minimálně. Nebýt záhrabů a zídky ze sněhu, těžko bychom se dočkali rána v pořádku. Jsme ve výšce 3850 m n. m., v tábořišti, odkud se vychází na závěrečnou část výstupu na Mont Blanc.

Krátce po druhé hodině procházejí kolem stanů první skupiny stínů propojených lanem – zachumlaní nadšenci, kteří přespali v chatě Gouter. My ze stanů pokorně čekáme až do čtvrté hodiny, kdy vítr nakonec opravdu trochu slábne.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.