Expozice v Muzeu na demarkační linii v Rokycanech
Foto: ČTK - Nikola Brodňanová
Na okraji Rokycan stojí největší nestátní vojenské muzeum v Česku - Muzeum na demarkační linii. V prostorách bývalých kasáren raketového pluku uvidíte více než 180 kusů vojenské techniky. Až na výjimky je stále provozuschopná.

Filmy Lidice, Tobruk, Kolja nebo Obecná škola spojuje jedna skutečnost. Byla zde použita vojenská technika z Muzea na demarkační linii v Rokycanech. Ta je ve většině případů pojízdná, což si můžete ověřit osobně. Bahno přítomné na kolech aut či pásech tanků prozrazuje, že se stroje používají i při exhibičních akcích či oslavách výročí.

Například 11. listopadu v jedenáct hodin a jedenáct minut uplyne patnáct let od otevření muzea. Desetitisíce návštěvníků míří v červnu i na akci Bahna, která představuje vojenskou techniku při rekonstrukci historických událostí.

Muzeum je rozděleno na tři části. Hlavní venkovní expozice zahrnuje nákladní automobily výrobců Aero, Tatra Kopřivnice, Praga či Ford nebo obrněné transportéry. Například OT-90 má dokonce hned tři země původu (SSSR, ČSSR, ČSFR). Uvidíte tady dále motorový člun Močál na podvozku nebo tanky ze druhé světové války: T-34/85 Vpered na Berlin a T 34/85 Žižka. Nesmí chybět ani letecká bojová síla, tudíž k vidění je tu i bitevní vrtulník Mi-24D Hind.

Vnitřní expozice – s podtitulem „Nikdo nemá právo zapomenout“ – se zaměřuje především na školy a mládež. Najdete v ní ukázky výstroje a zbraní legionářů vracejících se z první světové války nebo dokumenty vztahující se k vyhlášení samostatného Československa. Třetí částí muzea je naučná stezka s československým opevněním.

Návštěvníci si mohou expozice projít sami nebo zažádat o průvodce, jehož funkci zdarma zastává ředitel muzea František Koch. „Většina tatínků, strýčků a dědečků sem jde především proto, aby se znovu podívali, u čeho na vojně sloužili, a aby to svým dětem a vnoučatům ukázali,“ říká pan Koch. Na otázku, zda má ve sbírce svůj oblíbený kus, pak odpovídá rovněž otázkou: „Řekněte mi, který rodič vám ukáže na dítě, které má radši?“

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.