Virtuální průvodce Libercem
Foto: Jan Král
Rádi se zabavíte, poznáváte nová místa a vlastníte "chytrý" telefon, který umí číst QR kódy? Liberečtí studenti vyvinuli zdarma stáhnutelnou aplikaci fungující jako interaktivní průvodce.

Za vývojem aplikace, jejímž cílem je přivábit turisty i obyvatele Liberce a dovést je k bližšímu poznání města, stojí zdejší Technická univerzita (TUL). Docílit toho chce prostřednictvím matematických úloh, hádanek a smyšlených detektivních případů, a to přímo v centru města. Správné odpovědi se dozvíte po sejmutí QR kódu.

"Do budoucna bychom rádi připravili například téma po stopách významných osobností či rodáků," prozradil jeden z pěti iniciátorů a student TUL Radek Dobrý.

Motivací, proč se do hry zapojit, mohou být nepochybně odměny pro vítěze. "Bývají věcné. Především upomínkové předměty, v jednání jsou i zdarma vstupenky například do zoo," pokračuje Dobrý.

Radost mohou mít organizátoři her z úspěchu prvního veřejného testovaní, jež proběhlo 26. června. Zúčastnilo se jej devatenáct nadšenců a dobrovolníků i z řad zpočátku skeptických spolužáků.

QR kód

Za kolik bude možné si aplikaci stáhnout do telefonu, není zatím známo. Nejdražší doposud bylo samotné vyvinutí aplikace (zatím jen pro OS Android), na kterou částkou 25 000 korun přispělo město Liberec. Do budoucna je pro zájemce přichystáno mnoho novinek, projekt tak má potenciál být ještě zajímavější. Může například doporučit nejatraktivnější místní památky či parky.