Přes menší zpoždění prací si už nyní návštěvníci dělostřelecké tvrze Hůrka mohou prohlédnout opravený a obnažený vchodový srub, ze kterého byla odstraněna přístavba ze 70. let. Novým schodištěm se dostanou do vybagrovaného diamantového příkopu. Revitalizovaný povrch tvrze byl zbaven kráterů po testování těžkých zbraní a přibyla zábradlí. Obměnou prošla také administrativní budova, kde je nyní mimo jiné pokladna a prostory pro odpočinek návštěvníků.

Největším lákadlem je zpřístupnění dělostřeleckého srubu. Ten během války sloužil jako jedno z prvních míst, kde německá armáda testovala podkaliberní protibetonové střely Röchling, které se zároveň staly tématem výstavy v tomto prostoru.

Pevnostní komplex Hůrka vznikal mezi lety 1936 až 1938 v reakci na sílící obavy z hitlerovského Německa a byl jednou z pěti tvrzí pevnostního systému na česko-německé hranici. V relativně snadno přístupné Králické kotlině měl zachytit případný postup nepřátelských armád.

Schodiště tvrze Hůrka

Jádro pevnosti, dělostřelecká tvrz Hůrka, je situováno na návrší Výšina a sestává z pěti mohutných železo-betonových objektů, propojených rozsáhlými podzemními prostorami, které mělo obsluhovat až 424 vojáků. V roce 1938 byl komplex téměř dokončen. Prakticky ho zbývalo jen dovybavit. Chyběly například těžké zbraně.

Zpřístupňený interiér dělostřeleckého srubu

Po uzavření Mnichovské dohody a následném obsazení českého pohraničí sloužil komplex během druhé světové války jako cvičiště pro německé vojáky a pro testování odolnosti vůči těžkým palebným zbraním. Hůrka chátrala a v poválečných letech se z ní stal vojenský sklad. Dnes je z ní muzeum a postupnými rekonstrukcemi se svou podobou znovu přibližuje té původní z roku 1938.

Exponáty v podzemí Hůrky

Na prohlídku objektu se návštěvníci dostanou od 1. července. Během následujících měsíců a let budou postupně zpřístupňovány další sruby. Vyrážet bez teplého oblečení a pevné obuvi by nebylo moudré. Teploty v podzemí se totiž drží i v letních měsících mezi osmi až deseti stupni Celsia. Změnit by to měl nově se rozbíhající systém vysoušení a temperování objektu, které zároveň umožní přidat k již vystavovaným zbraním a munici Československé armády také nové exponáty a rozšířit výstavní prostory.

 

Jak se tam dostat

Tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka

 

Otevírací doba
Denně kromě pondělků (pondělky případně jen pro objednané skupiny). Garantované časy pro vstup do podzemí tvrze: v červenci a srpnu v 10, 11, 13, 14, 15, 16 hodin, v září až květnu v 11, 13 a 15 hodin.

web: www.boudamuseum.com/tvrz_hurka.php