Bitva na Chlumu
Foto: ČTK
Pochody historických jednotek, bitevní ukázky či pochodňový průvod připomenou v pátek a v sobotu letošní 146. výročí bitvy na Chlumu z roku 1866. Bitevní scény se zúčastní stovky uniformovaných vojáků.

V pátek vyrazí nadšenci v dobových uniformách na pochod z Cerekvice do Hoříněvsi, kde se po poledni uskuteční pietní akt a bitevní ukázka.

Následovat bude program na Masarykově náměstí v Hradci Králové, jehož součástí bude například historická módní přehlídka. Páteční program zakončí pochodňový průvod a pietní akt na pruském vojenském hřbitově na Chlumu.

V sobotu dopoledne se uskuteční pochod jednotek bojištěm a pietní akt. V poledne bude otevřené historické polní ležení a od 14 hodin začne bitevní ukázka nazvaná 1866 - porážka zbrojmistra Benedeka.

"Bitevní scény se zúčastní na pět stovek uniformovaných vojáků, z toho zhruba stovka zahraničních," uvedli organizátoři. Do bitevní ukázky se zapojí také historické kanóny či oddíly jezdců na koních. Více informací je možné najít na www.gardahk.cz.

 

Na bitevní ukázku na Chlum dorazí každoročně tisíce lidí. Boje mezi pruskými a sasko-rakouskými jednotkami na území dnešního Královéhradeckého kraje vyvrcholily 3. července 1866 při bitvě na Chlumu u Hradce Králové. Při několikahodinové krvavé bitvě zemřelo, bylo zraněno či zajato 50 tisíc vojáků. Rakouské jednotky začaly po ztracené bitvě ustupovat směrem na Vídeň a habsburský trůn nakonec musel přijmout pruské podmínky příměří.