Madeleine Albrightová
Foto: archiv HN – Martin Svozílek
Přesně ve chvíli, kdy se na začátku roku 1997 ujímala úřadu ministryně zahraničí USA, Madeleine Albrightová zjistila, že je židovského původu a že řada jejích příbuzných zahynula za holocaustu.

„Bylo to, jako bych měla běžet maraton, ale hned na začátku mi přidali zátěž,“ popsala situaci. Mnozí Albrightové tehdy nevěřili, že o rodinné historii, o které tehdy poprvé napsal Washington Post, ona sama nic nevěděla. Ve své nové knize Pražská zima: Osobní příběh vzpomínání a války, 1937–1948, která ve Spojených státech právě vyšla, se Albrightová k příběhu své rodiny vrací.

HN: Mluvíme spolu v synagoze ve Washingtonu, kde budete mít za chvíli besedu a autogramiádu. Co odpovíte, když se vás někdo zeptá: Proč vám rodiče nic neřekli?

Myslím, že se rozhodli, že s tím, co se stalo, už nemůžou nic dělat. Ale že mohou začít znovu v Americe, vytvořit dobré podmínky a vést dobrý život se svými dětmi. Rozhodli se, že budou žít pro mě a mé dva sourozence. A později, když se nám narodily děti, žili rodiče pro svá vnoučata.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.