Štíhlá jako Miss Universe 2011
Foto: Reuters
Vybírat nejkrásnější ženu je ošemetná věc. Když to v antických dobách zkoušel Paris a rozhodoval se mezi Hérou, Athénou a Afroditou, byla z toho trojská válka. Při současných soutěžích krásy sice podobný scénář nehrozí, ale o slzy také není nouze. Slzy dojetí, samozřejmě.

První byl Paris, kterého Afrodita nakonec nalákala na krásnou Helenu. Pak nebylo dlouho nic – a pak s prvním pokusem o soutěž krásy, jak ji známe dnes, přišel ve Spojených státech v roce 1854 bavič a principál cirkusu Phineas Taylor Barnum. Předtím pořádal už soutěž o nejkrásnějšího psa, dítě či ptáka, takže měl zkušeností dost. Veřejnosti se ale jeho nápad příliš nelíbil, soutěž byla předčasně ukončena.

První evropské klání krasavic se konalo v roce 1888. Tehdy belgický tisk vyzval pohledné dívky, aby zaslaly do redakcí své fotografie. Ze 350 účastnic pak bylo vybráno 21 finalistek, jejichž krásu měla za úkol posoudit mužská porota. Veřejnost se přitom mohla dozvědět jen jméno vítězky, ostatní soutěžící krásky zůstaly v anonymitě. Žádná promenáda v plavkách, žádná přání světového míru. Vyhrála Marthe Soucaretová z Guadeloupu.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.