Vlajka ČR - Ilustrační foto.
Foto: Thinkstock.com
Když vzniklo Československo, mělo vlajku totožnou s Polskem. Proto se objevila vlajka nová, kterou 30. března 1920 schválilo Národní shromáždění. Když se Československo rozpadlo, vlajku si nechalo Česko.

Po staletí měly Čechy ve znaku stříbrného lva na rudém poli od kterého se odvozovala bílo-rudá bikolora, totožná se současnou vlajkou Polska.

Ji také Češi chtěli roku 1918 jako vlajku své nové republiky. To se pochopitelně příčilo nejen Slovákům, ale i Moravanům a Slezanům, protože i tyto dvě historické země měly své historické prapory.

"Proto odborná komise při ministerstvu vnitra rozhodla, že se vlajka Čech doplní o další slovanskou barvu - modrou," říká Jaroslav Martykán, předseda České vexilologické společnosti, která se vlajkami zabývá.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.