Osa a Martin Johnsonovi
Foto: Safarimuseum.com
Sto let staré fotografie africké divočiny nabízí aktuální výstava v pražském Americkém centru. Až do 31. května zde můžete pod názvem Zrození filmové Afriky zhlédnout práce manželů Johnsonových, kteří jsou považováni za průkopníky fotografického a filmového safari.

Martin a Osa Johnsovi byli partnery v životě i na nesčetných dobrodružných výpravách do africké divočiny. Příběhy o sebevědomé ženě a odvážné cestovatelce Ose, která zacházela s fotoaparátem stejně zdatně jako se střelnou zbraní, oběhly svět už bezmála před stoletím.

Američtí manželé ale v Africe stříleli jen do vzduchu anebo v krajních případech ohrožení života. Divokou zvěř se totiž rozhodli "lovit" objektivem, aby tak reagovali na nesmyslné vybíjení exotických zvířat pro zábavu. Výsledkem jejich snažení byla sbírka fotografií a několik filmových dokumentů, daleko významnější dopad ale měla popularizace "fotografického safari" a rozproudění veřejné debaty o vztahu člověka k divoké přírodě.     

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.