Satelitní městečko Květnice leží na východ od Prahy. Jedna jeho část je zcela odříznuta od zbytku obce.
Foto: HN – Martin Svozílek
Pro své děti nemají školy ani školky, jezdí po rozkopaných cestách a v noci se domů vracejí potmě, protože tu není veřejné osvětlení. V Květnici, satelitním městečku za Prahou, žije oficiálně přes tisíc lidí, ve skutečnosti však až dvojnásobně víc.

Je teplý, slunečný březnový den, v Květnici, satelitním městečku u Prahy, to ale vypadá jako po vymření. Jen tu a tam se v dálce mihne maminka s kočárkem nebo pejskař.

„Věděli jsme, že tady není školka ani škola, ale když jsme tu chtěli koupit pozemek, bývalé zastupitelstvo obce nám tvrdilo, že to tady během několika let bude,“ vzpomíná Eva Kohoutková, která se do Květnice přistěhovala s rodinou před dvěma a půl roku.

„Ze začátku jsme školu nebo školku ještě nepotřebovali a byli jsme smířeni s tím, že budeme hodně jezdit autem. Teď to na nás ale doléhá a museli jsme koupit druhý vůz. Dojíždíme i k obvodnímu a dětskému doktorovi. Vypadá to, že budeme doživotní taxikáři,“ povzdechne si mladá maminka, když opouštíme starou náves Květnice a zatáčíme do nové satelitní zástavby.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.