Potraviny v supermarketu - Ilustrační foto.
Foto: Shutterstock
Zostra se od začátku roku opřela do prodejců potravin Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Podívejte se na další seznam hříšníků, které její inspektoři odhalili při intenzivních kontrolách po celé České republice. Datum spotřeby "upravují" supermarkety i malé obchody.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v prodejnách po celé republice velké množství špatně označených nebo prošlých potravin.

"Kromě manipulací s datem zachytili inspektoři i náhražky nesprávně nabízené v rozporu s právními předpisy neodděleně od mléčných výrobků," uvedl Spáčil k výsledkům kontrol. Prodejna Kubík v Třebechovicích pod Orebem tak například nabízela margarín Créme Bonjour označený v regále jako máslo. Sýry vyráběné z náhražek zákazníci našli na stejném místě jako mléčné výrobky.

V několika malých prodejnách potravin v Chomutově, Petrovicích a v Praze byly odtržené nebo přemazané údaje o datu minimální trvanlivosti. Pochybily i řetězce jako Tesco, které prodávalo v Kladně prošlý sýr, nebo Billa, která odstranila části etiket s datem spotřeby ve své prodejně v Sedlčanech. Problémy byly i v prodejnách v Hradci Králové, Třinci, Jaroměři a jiných městech u množství výrobků.

Podle dřívějšího vyjádření vedení inspekce nejsou většinou potraviny nebezpečné, spíše se snižuje jejich kvalita. Výjimkou ale v minulosti nebyl nález prošlého plesnivého sýru. Seznam obchodů najedete zde.