Na snímku je jedna z nejznámějších maleb Gustava Klimta Polibek.
Foto: Belveder.at
Umělecký rok 2012 v rakouské metropoli stojí zcela ve znamení oslav 150. výročí narození malířského génia a jednoho z otců modernismu Gustava Klimta, kterého zdejší galerie představí dosud největší přehlídkou jeho díla. Dvě výstavy se otevírají v únoru, dalšími už Vídeň láká dnes.

Procházku Vídní, po které je pojmenované celé umělecké hnutí - totiž Vídeňská secese, je možné pojmout jako prohlídku Jugendstylu, jak se tu secesi říká, přímo na místě činu a od samotných kořenů. Právě v obrazech Gustava Klimta, který byl vedoucí osobností nového stylu, se spatřuje symbol doby, která znamenala průlom do moderního umění.

Kolem roku 1900 byla Vídeň se dvěma miliony obyvatel pátým největším městem na světě, a tudíž i kulturním centrem Evropy plným slavných jmen. Ve vídeňských kavárnách se scházeli skladatelé Gustav Mahler či Arnold Schönberg, kromě Klimta i malíři Oscar Kokoschka a Egon Schiele, spisovatel Elias Canneti, zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud či architekti Josef Hoffmann, Otto Wagner a Adolf Loos. Géniové, kteří intenzivně tvarovali vídeňské kulturní milieu.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.