Vila Tugendhat
Foto: ČTK
Židle a křesla, jimiž architekt Ludwig Mies van der Rohe vybavil vilu Tugendhat, jsou legendou. Jejich poznávací znamení je ocelová konstrukce a věhlas, díky němuž je lidé obdivují a kupují i 80 let poté, co je poprvé předvedl manželům Tugendhatovým.

Když Mies van der Rohe kreslil plány na stavbu brněnské vily Tugendhat, součástí zakázky byl i návrh nábytku, včetně židlí. Ohýbané trubkové konstrukce křesla Tugendhat a židle Brno, které speciálně pro ni vytvořil, vystihly podstatu modernistického interiéru natolik dobře, že se dodnes prodávají po celém světě a patří už desítky let k často kopírovaným kusům nábytku, i když původně pro sériovou výrobu vůbec určeny nebyly.

Mies van der Rohe byl především architekt. Nábytek, který ve 30. letech minulého století navrhl, považoval za součást svých staveb. Židli Brno navrhl podle jednoho svého staršího modelu tak, aby zapadla do interiéru knihovny nejslavnější brněnské vily, tři stříbrošedá křesla Tugendhat využil pro zabydlení prostoru před výraznou onyxovou příčkou a doplnil je smaragdově zeleným křeslem Barcelona.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.