Vila Tugendhat se pro veřejnost otevře 6. března
Foto: David Židlický
Ačkoliv obnovu brněnské vily Tugendhat od začátku provázely průtahy, bude slavná památka chráněná UNESCO ve středu po dvou letech slavnostně otevřena. Rekonstrukce domu od slavného architekta Miese van der Rohe stála přes 165 milionů korun.

Brněnská vila Tugendhat, zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO jako jediná stavba moderní architektury v Česku, se opět otevírá veřejnosti. Budova proslulá proskleným hlavním obytným prostorem se zimní zahradou, prošla náročnou rekonstrukcí, která ji vrátila do původního stavu ze začátku 30. let minulého století.

Stavaři se při rekonstrukci nevyhnuli množství překvapení. Nečekané byly nálezy xylolitových podlah ve druhém a třetím patře nebo znovuobjevení původní vany, jež se po sedmdesáti letech našla v nedalekém domě.

Obnovu jedné z nejvýznamnějších staveb 20. století ale od počátku provázely dohady architektů a průtahy.

Již v roce 2004 vyhrálo výběrové řízení na zhotovení plánu rekonstrukce sdružení Omnia. To se nelíbilo poražené skupině architektů pod vedením Jana Sapáka, která se proti verdiktu odvolala a následně dala výběrové řízení k soudu.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.