Jan Vyhnánek, artdirektor Hospodářských novin
Foto: HN – Jan Schejbal
Pamětní číslo Hospodářských novin vydané k úmrtí Václava Havla získalo ocenění v nejprestižnější soutěži novinové grafiky na světě Best of News Design. Vydání s kresbou ilustrátora Petra Síse na titulní straně, které graficky připravil art director HN Jan Vyhnánek.

Pamětní vydání Hospodářských novin získalo Cenu za excelenci v nejprestižnější soutěži novinové grafiky na světě. Soutěž Best in News Design pořádá americká organizace Society of News Design, o oceněných rozhodovala odborná porota během února na Syrakuské univerzitě v New Yorku.
 
Hospodářské noviny získaly cenu v kategorii "speciální vydání", ve stejné kategorii byly například oceněny Los Angeles Times za zpracování loňského udílení Oscarů.
 
Grafickou úpravu pamětního vydání HN, které vyšlo v den pohřbu Václava Havla, měl na starost art direktor listu Jan Vyhnánek. Grafickou podobu Hospodářských novin vytváří už dva roky a patří k nejlepším designérům v Česku. Vytvořil také design zpravodajských portálů IHNED.cz, lidovky.cz a tyden.cz nebo časopisů Ekonom, Týden či Instinkt.

Celé oceněné vydání si můžete prohlédnout zde:

Oceněné vydání zdobí dvě originální ilustrace - titulní stranu pro Hospodářské noviny nakreslil známý český výtvarník žijící v Americe Petr Sís, na zadní stranu ztvárnil Václava Havla a všechny jeho oblíbené rockové muzikanty Jaromír 99, mimo jiné spoluautor animovaného filmu Alois Nebel.

Speciál IHNED.cz věnovaný Václavu Havlovi najdete ZDE

Výjimečné je toto vydání ale i složením autorů – HN do něj získaly exkluzivní příspěvky od desítek světových osobností. Vzpomínku na Václava Havla do něj napsal zpěvák Bono, tibetský duchovní dalajlama, zpěváci Lou Reed, Joan Baez a Susanne Vega, přední světoví disidenti stejně jako několik nositelů Nobelovy ceny míru. Vydání obsahuje i do té doby nepublikované materiály z archivu Knihovny Václava Havla.

Redakce dala celé mimořádné vydání dohromady během tří dní.

Society of News Design pořádá soutěž již 33 let, všechny vítězné práce jsou každoročně publikovány v knize shrnující to nejlepší ze světového novinového a časopiseckého designu. Letos do soutěže přihlásilo 230 novin z 39 zemí světa přes deset tisíc svých prací.

Vůbec nejvíc oceněných prácí – celkem 62 – mají Los Angeles Times. Z evropských deníků byl s dvaceti cenami nejúspěšnější dánský Politiken.

V hlavní kategorii World Best Designed Newspaper – novinových Oscarech – udělilo letos SND pět cen. Titulem graficky nejlepších novin světa se tak může pyšnit dánský Politiken, německý nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagzeitung, kanadský National Post, mexický Excelsoir a kanadský týdeník The Grid.

Podle poroty je ve vývoji novin patrný zcela jasný nástup vizuální a datové žurnalistiky – zejména v podobě výtvarně zpracovaných velkých grafik, vizuálně pojatého zpracování velkých objemů dat a návratu reportážních fotografií.