Zdeněk Sklenář
Foto: David Turecký
Za dvacet let budou dnešní soukromé sbírky stejně proslulé, jako byly sbírky prvorepublikových průmyslníků a vzdělanců, říká galerista, který letos otevře výstavní síň v Pekingu. Ukáže v ní, jak pozoruhodné umělce má český národ, početný jako průměrné čínské město.

Zdeněk Sklenář funguje trochu jako princip jin a jang. Poznáte to nejen díky jeho typickému spojení bílé košile a černého obleku. O umění dokáže dlouhé minuty mluvit soustředěně, ale stejně se nad ním umí i doslova rozdráždit.'

Začínal v devadesátých letech jako galerista v Litomyšli a v Česku byl jedním z těch, kteří otevírali trh s uměním. Dnes vede privátní galerii na pražském Smetanově nábřeží, umístěnou vedle takových institucí, jako je Národní divadlo, FAMU anebo kavárna Slavie. Ve dveřích tu můžete potkat kapitány českého průmyslu, stejně jako zástupce předních evropských galerií či prosté obdivovatele klasiků českého moderního umění. A poslední roky sem stále častěji přijíždějí i milovníci umění z Asie, s níž Sklenář cítí souznění nejen umělecké.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.