Wikipedie
Foto: ilustrace: Jiří Franta
Komu patří globální encyklopedie Wikipedia, proč vůbec vzniknul internet a proč je doména .com hlavně americká, shrnuje pro magazín Víkend Hospodářských novin analytik zaměřený na informační technologie Petr Koubský.

Jestli jste 18. ledna zkusili něco hledat v největší encyklopedii světa, měli jste smůlu. Kdyby byla Wikipedia běžnou firmou, těžko by její provozovatel, nadace Wikimedia Foundation, vysvětloval akcionářům, že se rozhodl na den vypnout podstatnou část provozu jednoho z nejnavštěvovanějších serverů světa jako protest proti návrhu významného amerického zákona.

Wikipedia však je komunitní projekt financovaný dobrovolnými příspěvky, neobsahuje reklamu a není provozován pro zisk. Je to asi nejdokonalejší ukázka společné práce mnoha uživatelů sítě na velkém projektu. A svým způsobem nejpodivnější: protože funguje.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.