Prof. Kateřina Demnerová
Foto: HN – Jan Schejbal
Vědkyně a vědci mají do jistého věku téměř stejné příležitosti. Pak se však něco stane. Již deset let setrvale ubývá výzkumnic v přírodních vědách a ve vědách technických jejich počet stagnuje. Kam se ze špičkové vědy a výzkumu ztrácejí vzdělané a talentované ženy?

Historička Milada Paulová se stala vůbec první ženou, která v někdejším Československu získala právo přednášet na univerzitě. Psal se rok 1925. O čtrnáct let později vybojovala titul první profesorky. „Při současném tempu potrvá už jen osmdesát dva let, než se vyrovná zastoupení žen a mužů na postu profesora,“ ironizuje socioložka Marcela Linková.

K sarkasmu ji opravňují loňské výsledky monitorovací studie o postavení žen v české vědě. Ty totiž ukazují, že od dob profesorky Paulové se situace žen ve vědě zas tolik nezměnila.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.