Jiří Cerha na vrcholu Milešovky
Foto: HN – Jiří Koťátko
Milešovka je sice největrnějším místem země, ale zároveň leží ve srážkovém stínu, sněhu tu proto příliš nebývá. Když ale v roce 1969 napadlo rekordních 1,3 metru sněhu, lezl sem pracovník observatoře tři hodiny. Do deníku si tehdy zapsal: "Do zítra nic nedělám, už nemůžu."

"Z hlediska četnosti větru je Milešovka největrnějším místem republiky. V jakémsi pořadu jsem zaslechl, že tu nefouká jen sedm dní v roce, to ale není pravda. Je to spíš sedm hodin," říká Jan Cerha, vedoucí observatoře na nejvyšší hoře Českého středohoří Milešovce.

Vůbec nejsilnější vítr tu zaznamenali při vichřici v 50. letech, kdy vítr překonal rozsah mechanického animometru, jenž je schopen změřit rychlost do 180 kilometrů za hodinu. "Během proslulého Kyrillu jsme tu měli vítr o rychlosti 173 kilometrů v hodině," vzpomíná Cerha a zdůrazňuje, že jde o nárazový vítr. "Kdyby takový vítr fučel dole, sebral by střechy."

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.