Kurátor Jan Mlčoch s fotografií Františka Drtikola Vlna
Foto: HN – Jan Schejbal
Podle Interpolu je trh s ukradeným uměním po drogách a zbraních na třetím místě. Ve světě zmizely stovky Picassů, desítky Rembrandtů, mistrovská díla od Tiziana po Moneta. Obchodníci a galeristé proto dali dohromady světovou databázi odcizených děl, která se však zdá nekonečná.

Kurátor sbírky fotografií Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Jan Mlčoch měl letos důvod k radosti. V polovině března se z expozice ztratila fotografie mistra české avantgardy Františka Drtikola Vlna, pojištěná na více než milion. Už za čtrnáct dní byla zpátky.

Drtikol je na světovém trhu nejvíc ceněný český fotograf a vzácný akt Vlna patří k nejžádanějším. Jeho umělecká hodnota se dá sotva vyčíslit. Fotografie zmizela i přesto, že muzeum má kamerový systém a fyzickou ostrahu. „Amatér to nebyl,“ komentovala krádež ředitelka muzea Helena Königsmarková.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.