Na Hrčavě míval krávu každý, dnes tu žije jen pár kusů.
Foto: HN – Jiří Zerzoň
Podíváte se doleva, vidíte Slovensko. Podíváte se doprava a vidíte Polsko. V Hrčavě, kolem níž kdysi vedla ostře střežená hranice, si už můžete dávná dramata jen představovat. Pašeráci v schengenských časech vyhynuli, magická atmosféra v mlze zahalených dřevěnic ale zůstala.

V Hrčavě sie gwarzy po našem," uslyšíte možná při návštěvě nejvýchodnější obce České republiky ve chvíli, kdy se zeptáte na zdejší dialekt. Vesnici, která je vklíněna mezi území Polska a Slovenska, se i přes silné nářečí ovlivněné polštinou, slovenštinou i němčinou paradoxně říká Malá Praha.

Na rozdíl od ostatních obcí Jablunkovska tu totiž neuvidíte dvojjazyčné nápisy a všichni zdejší obyvatelé se hlásí k české národnosti.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.