Pražský hrad
Foto: ČTK
Dvě třetiny Čechů navštěvují hrady, zámky či jiné kulturní památky. Nejčastějšími zákazníky jsou rodiny s dětmi a žádané jsou především prohlídky s průvodcem. Vyplývá to z průzkumu, který si koncem loňského roku nechal vypracovat Národní památkový ústav (NPÚ).

První památka, na kterou si lidé v průzkumu spontánně vzpomínali, byl Pražský hrad. Druhou nejznámější památkou je pak Karlštejn. Už méně si Češi vybavovali Karlův most, zámky Hluboká nad Vltavou a Konopiště, hrad a zámek Český Krumlov nebo Křivoklát.

"Známost těchto památek se zvyšuje s rostoucím příjmem a vzděláním respondentů, což může být důsledkem vyššího vstupného," míní Zdeňka Kalová z NPÚ.

Památky o něco častěji navštěvují ženy. Nejčastějšími návštěvníky jsou rodiny, manželé nebo partneři. Více než 60 procent návštěvníků požaduje prohlídky expozic s průvodcem. Kulturní akce pak navštěvuje asi pětina z tisícovky oslovených, necelá desetina vyhledává speciální, například noční prohlídky.

Polovina oslovených by přivítala více investic do oprav památek, třetina návštěvníků by si přála snížení vstupného.

"Nejvíce nás překvapila velká skupina 28 procent respondentů, kteří sice deklarují zájem o památky, ale v uplynulém roce nenavštívili ani jedinou. Především tyto potenciální návštěvníky bychom se měli pokusit oslovit a zaujmout," zhodnotila výsledky průzkumu ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Památky ve správě NPÚ navštívily loni od počátku roku do října téměř čtyři miliony lidí. Tržby přesáhly 350 milionů korun. Největšímu zájmu turistů se těšil jihomoravský zámek Lednice, kam zamířilo celkem 280 tisíc lidí. Následují zámky v Českém Krumlově a Hluboké nad Vltavou.