Chlupatá Ves
Foto: Topi Pigula
Po roce 1945 byly v Novohradských horách násilně vylidněny desítky vesnic, některé z nich dokonce zbořeny. Dnes v této jinak půvabné krajině mnozí z vás objeví úplně neznámý kus Česka. Slyšeli jste už třeba o Kraví, Kuní nebo Zaječí hoře?

"Já vím, že vás při vyslovení tohoto jména napadá kde co, možná i nějaká poťouchlost, ale skutečnost je prostá. V této oblasti se pásly ovce, a když došlo na jejich stříhání, dostávaly se chlupy do toku místního potoka. Lidé bydlící po proudu začali na základě chlupatého potoka říkat obci Chlupatá Ves. Dříve se to tady jmenovalo Meziluží," říká Jaroslav Zeman. Člověk, jenž si tento kout zamiloval natolik, že se stal jedním z mála stálých obyvatel.

Za pravdu mu dává turistická mapa, která jméno Chlupatá Ves nezná, ale zato Meziluží v ní najdete hned dvakrát. Zdejší oblast se ve 20. století rozdělila na dva nesmiřitelné politické tábory, což v praxi znamenalo nejen natažení ostnatého drátu a položení min v místech přístupu ke státní hranici, ale taky vystěhování obyvatel z příhraniční oblasti.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.