Detailní pohled na jikry pstruha potočáka.
Foto: HN – Jan Schejbal
Pstruha potočního a další původní druhy šumavských ryb odchovává líheň v Borových Ladech na Šumavě. Je unikátní nejen proto, že ji mohou navštívit turisté, ale také svou polohou 900 metrů nad mořem. To je o dost výš, než by se pstruhové líhně měly budovat. Rybám se tady ale daří.

Josef Šperl kráčí do podzemí domku, odkud vychází hlasitý zvuk tekoucí vody. Točité schody směřující dolů jsou vstupem do rybí líhně, která v Borových Ladech na Prachaticku stojí od roku 1997 a jejímž vedoucím pan Šperl je.

Přes kaskádovitě poskládané bílé kádě, kterým odborníci říkají aparáty, protéká neustále čistá voda. "Voda se nesmí nikdy zakalit, proto ji musím denně kontrolovat," vysvětluje Josef Šperl. V aparátech dozrávají jikry, které by uhynuly, kdyby náhodou přítok ustal.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.