Skanzen v Kouřimi je v prosinci otevřen od pátku do neděle.
Foto: Richard Grégr
Do Vánoc zbývají čtyři týdny a ve městech vypuká obchodní šílenství. Na dávné vsi vypadal advent jinak. Konečně byl čas na hry, přípravu betlémů i lidové zvyky. Zažít to můžete i dnes, třeba ve skanzenu ve středočeské Kouřimi. Když mezi historickými roubenkami a hrázděnými chalupami napadne sníh, atmosféra je dokonalá.

Kouřim je malebné městečko asi dvacet kilometrů od Kolína. Na nádraží, kam dojede vagonek z Peček, už vede kolej jedině zpátky a do města zbývá kilometr. Jeho silueta s věžemi kostelů vás však vítá zdaleka. Zbytky starých hradeb i městská brána napovídají, že dávná sláva Kouřimi byla podstatně větší než dnes.

Úzké uličky města rádi vyhledávají filmaři. Poláčkův Rychnov nad Kněžnou, kde se odehrávají příběhy z Bylo nás pět, už příliš poznamenala novodobá výstavba a právě v Kouřimi filmaři objevili všechna zákoutí, která do filmu patří. Natáčelo se tehdy v roce 1994 snad všude, od Mírového náměstí s raně gotickým kostelem sv. Štěpána, v okolí starých hradeb i jediné dochované městské brány přes Ptačí rynek až k mlýnu v Podskalí.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.