222-11-Kokolia-1.jpg
První laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého a přední český malíř Vladimír Kokolia v pražské Galerii Václava Špály vystavuje umění, které vznikalo převodem síly a inspiruje se bojovým uměním tai-či. Návštěvník tak může nahlédnout pod kapotu Kokoliova stroje.

Víc než vlastním výstavám se malíř Vladimír Kokolia věnuje studentům na AVU, kde vede grafický ateliér - prošla jím například Kateřina Šedá -, svému blogu nebo tai-či.

První laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1990 oslaví na konci měsíce pětapadesáté narozeniny, což nejspíš bylo impulzem k tomu, aby v pražské Galerii Václava Špály přichystal aktuální výstavu nazvanou Převod síly. Své nejnovější práce vedle několika starších představuje na místě, kde se naposledy "ukázal" před dvaceti lety.

Název odkazuje k termínu z tai-či. Asijské bojové umění usiluje o poznání a usměrnění vnitřní energie, umělec se snaží o něco podobného. Kokolia ale nechce zabřednout do duchamorných úvah a filozofických pojmů.

Výstavou Převod síly prý jen nechává nahlédnout "pod kapotu" svého uměleckého stroje, chce se podělit o své uvažování o umění. A to je velmi nekonvenční.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.