Švýcarská houfnice 105 mm H vzor 43/46 ve Vojenském muzeu v Králíkách
Foto: Archiv Vojenského muzea
V městečku Králíky, vklíněném mezi Orlické hory a Králický Sněžník, se mísí řada protikladů. V přírodě leží pozůstatky megalomanského stavebního díla první republiky, československého pevnostního systému. Kromě Vojenského muzea potom v centru Králíků objevíte i betlémářskou tradici.

Než zamíříte do centra ani ne pětitisícového městečka, vyjděte na strmý vrch zvaný Hora Matky Boží pro pohled na Králíky z výšky. Rozprostírá se zde monumentální poutní komplex, za který město vděčí místnímu rodákovi, biskupovi Tobiáši Janu Beckerovi. Zhruba dvoukilometrovou alej, jež z města ke klášteru vede, lemuje osm barokních kapliček.

V dobách, kdy zemí zmítala třicetiletá válka, měla ale hora jiné jméno. Byla pustá, bez porostu, a tak nesla přízvisko Lysá. Své nynější jméno získala až díky milostnému obrazu Panny Marie, který se stal srdcem a symbolem poutního místa. O popularitě místa svědčí i fakt, že kulturní památku navštěvovalo na počátku 18. století až sto padesát tisíc poutníků ročně.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.