Příprava dezertů byla ze všech pokrmů nejtěžší.
Foto: Naďa Straková
Když se v Evropě řekne asijská kuchyně, většina lidí si představí thajskou, japonskou, indonéskou, možná vietnamskou, ale rozhodně ne filipínskou. Napravit tuto nespravedlivou skutečnost se nyní pokouší gastronomický festival, který právě probíhá v hotelu Hilton.

"Co se týče jídla, mají Filipínci a Češi společného daleko víc, než by si člověk myslel," říká šéfkuchařka Marilu Rodriguezová - Scheichová, která celý festival připravila a v těchto dnech dohlíží nad jeho průběhem. Jedná se první prezentaci filipínské kuchyně tohoto druhu v Česku vůbec.

 

Proč myslíte, že většina Evropanů, a tedy i Čechů nezná filipínskou kuchyni?

Je to podle mého proto, že Filipínci do propagace jídla po světě neinvestují tolik, jako třeba Thajci. V některých zemích, jako například ve Švýcarsku a Německu, je ale filipínské jídlo už velmi populární. Švýcaři i Němci na něm oceňují hlavně to, že není monotónní, není založené na jedné chuti, jako třeba thajská. Filipínské jídlo v sobě vstřebává různé elementy – je to fúze čínské, španělské, malajské, indonéské kuchyně.

Existuje tedy vůbec něco jako filipínské národní jídlo?

Za národní jídlo považujeme adobo, což je ale v praxi také fúze. Adobar je španělské slovo a v kulinářské terminologie znamená stew (obdoba guláše). Sójová omáčka, která se do něho přidává, je čínský vliv a jediný filipínský element v adobu je ocet. Ten totiž Filipínci milují. Tohle jídlo odráží historii našeho národa. Měli jsme tři sta let španělskou nadvládu, což se samozřejmě projevuje i na našich talířích. A jak už to v Asii bývá, žije u nás početná čínská komunita.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.