Newyorský High Line Park
Foto: Bloomberg
Vznáší se nad rušnými ulicemi, všude kolem je tráva a k tomu výhled na Empire State Building. High Line, newyorský park na starých železničních pražcích, proměnil čtvrť jatek a továren v místo plné trendy restaurací, obchodů a barů.

Zavěšeni nad hektickým velkoměstem necháváme luční trávu, ať nám bičuje lýtka. Lomoz dole pod námi dostává jakési organizované kouzlo. A všechny ty lesklé mrakodrapy rázem vypadají přístupněji. Víc jako architektonická díla než sídla mocných korporací. Ale dost poetiky. Newyorský High Line Park obstojí i bez básnických příkras.

Abychom ocenili genia loci, musíme se vrátit v čase. Ve třicátých letech minulého století vyrostla v průmyslové části Manhattanu jednadvacet kilometrů dlouhá železniční dráha na ocelových sloupech. Vlaky po ní jezdily devět metrů nad ulicemi, soukaly se tunely skrz obří budovy a dopravovaly zboží mezi přístavem a místními továrnami.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.