Gynekolog Jaroslav Hulvert
Foto: HN – René Volfík
Stále méně absolventů medicíny si vybírá tuto specializaci porodnictví. Kromě dřiny v nemocnici jim pořád častěji hrozí žaloby. Kvůli nim také roste například počet císařských řezů. Klasická profese porodníka tak pomalu mizí.

Když byla třiatřicetiletá Veronika Perglerová ze Stašova u Berouna těhotná poprvé, dítě se v děloze na poslední chvíli otočilo a místo hlavičkou se nasměrovalo ven zadečkem. Není to nic výjimečného, běžně se koncem pánevním – jak se otočenému dítěti odborně říká – tlačí na svět až čtyři novorozeňata ze sta. Lékaři to označili za komplikaci a automaticky matce hodlali při porodu rozříznout břicho, aby dostali nepřirozeně zkroucené novorozeně ven. Jenže Veronika Perglerová chtěla rodit přirozenou cestou. Povoláním zdravotní sestra v porodnicích opakovaně viděla, že ženy po císařském řezu mívají komplikace s kojením, dlouhou rekonvalescenci a nezřídka i poporodní deprese. Navíc lékaři po jednom císařském řezu už automaticky sáhnou po skalpelu i při každém následujícím těhotenství.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.