Svítící boty Nike
Foto: Reuters
Společnost Nike, která patří mezi přední producenty sportovního oblečení, chystá návrat do budoucnosti. Oznámila, že vytvořila limitovanou edici bot založených na zářícím páru obuvi, která se objevila ve slavném filmu z roku 1989 Návrat do budoucnosti II.

Jak napsala agentura AP, boty 2011 Nike Mag mají být přesnou replikou - ovšem na rozdíl od těch filmových se tyhle botky samy nezavážou.

Nike uvede na trh 1500 párů bot, které se budou dražit prostřednictvím internetového aukčního serveru eBay. Veškerý výtěžek daruje Nadaci Michaela J. Foxe pro výzkum Parkinsonovy choroby. Právě Fox hrál hlavního hrdinu Martyho McFlye ve filmové trilogii Návrat do budoucnosti, kde při cestě časem do roku 2015 samozavazovací svítící boty nosil.

"Neprošlo bez povšimnutí, že tyhle boty jsou něco speciálního stejně jako, pochopitelně, i samotný film," řekl slavný návrhář bot pro značku Nike Tinker Hatfield, který pomáhal vytvořit i originální filmové boty a nyní pracoval na nejnovější verzi.

Limitovaná edice může vyvolat doslova mánii mezi fanoušky filmu, kteří se zaujetím hraničícím až s posedlostí sledují novinky týkající se jejich favorita a jsou ochotní na ně čekat třeba celou noc a utratit stovky i více dolarů.

Repliky bot z Návratu do budoucnosti II. navíc stejně jako filmové fanoušky zaujmou i sběratele obuvi, kteří už od premiéry filmu ponoukali společnosti Nike, aby je uvedla na trh.

Ve filmu samotném bylo použito zhruba osm párů, z nichž některé zůstaly ve vlastnictví Nike a zbylé se tím či oním způsobem dostaly do rukou sběratelů. Mít je, anebo alespoň zahlédnout, se pro některé fanoušky stalo doslova posedlostí.

Na internetu vznikla před pár lety kampaň nazvaná McFly 2015, Make it Happen snažící se Nike k výrobě bot pohnout, pod níž už se sešly tisíce podpisů.

Nike se rozhodla už před více než čtyřmi lety, že boty skutečně vzniknou, ale nebyla si jistá, jak rychle se jí to podaří. Na rozdíl od těch filmových skutečné boty musejí být navrženy pro každodenní užívání, byť není jisté, kolik fanoušků by se k takové "svatokrádeži" propůjčilo.

Design bot použitých ve filmu vyžadoval, aby měl Michael J. Fox u sebe baterie s dráty vedoucími nohavicí, aby se obuv rozsvítila. Svítící systém, díky němuž boty září až pět hodin, byl podle Hatfielda jedním z nejnáročnějších úkolů, jaké kdy společnost v sektoru obuvi dělala.