Tématem festivalu je betonu v architektuře. Tento materiál má v oblibě i jeden z hostů programu, španělský architekt Rufino.
Foto: Hisao Suzuki
Současné trendy v architektuře sleduje architektonický festival Arch for People, jehož první ročník právě probíhá v Praze. Od 6. do 14. září nabídne semináře, workshopy, soutěže i diskuze se zahraničními architekty. Více než 40 studentů bude v rámci akce pracovat na řešeních, která by byla vhodná pro specifickou zástavbu pražské Tróji.

Pozvání do české metropole přijal od organizátorů festivalu například španělský architekt Felipe Artengo Rufino, který na rodných Kanárských ostrovech navrhl několik betonových staveb, včetně sídla vlády. Právě využití betonu je stěžejním tématem festivalu.

Festivalový program je určen zejména odborníkům a začínajícím architektům. Podle pořadatelů si v něm své najde ale i široká veřejnost, kterou zajímá současná architektura. "V sobotu 10. září je v doprovodném programu zařazena komentovaná prohlídka Tróji s architektem Zdeňkem Lukešem. V pondělí proběhne komentovaná prohlídka v domě s tělocvičnou na Petrském náměstí," říká Petr Vaněk ze serveru earch.cz, který celou akci koordinuje. Kapacita těchto akcí je ale omezena, a tak doporučuje se na ně předem zaregistrovat.

V rámci festivalu proběhne v úterý v Galerii Jaroslava Fragnera vernisáž výstavy tvorby AMP arquitectos. Právě v něm působí jeden z hostů festivalu a zároveň specialista na betonové stavby, španělský architekt Felipe Artengo Rufino, jehož přednáška byla ve středu vyvrcholením konference Beton v architektuře.

"Popularizace použití betonu v architektuře a prezentace možností využití konstrukcí z betonu s ohledem na současný trend trvale udržitelného rozvoje je tématem letošního ročníku festivalu," uvedl v tiskové zprávě manažer projektu Jiří Kout.

Současnou oblibu a atraktivitu betonu dokládá tím, že dvě poslední Grand Prix architektů získaly stavby, které tento stavební materiál v hojné míře využily - v roce 2010 ocenění získala Národní technická knihovna v Praze, o rok později pak pražský bytový dům s tělocvičnou podle návrhu architektonického studia DAM. Jeho prohlídka je součástí doprovodného programu festivalu.

Kromě odborných diskusí na "betonové téma" festival nabídne i studentskou architektonickou soutěž, jejímž tématem bude řešení bytové situace v jedné z lokalit v pražské Troji. Tato malebná část české metropole dala jméno i festivalovému sympoziu, organizátoři chystají i Trojské vinobraní a Dny evropského dědictví v Troji.

Stěžejním bodem programu bude také mezinárodní konference, která se betonu bude věnovat nejen z pohledu architektonického, ale i technického. Kromě Rufina vystoupí i řada tuzemských architektů, v technické části pak také odborníci ze Švýcarska a Finska.

Akce festivalu se budou konat na Úřadu městské části Praha - Troja či v budově Fakulty stavební ČVUT na Praze 6. Více informací na www.archforpeople.com.