farmářské trhy
Foto: HN – Zuzana Šmajlerová
S rozvojem farmářských trhů si podnikatelé ve velkém otevírají i farmářské kamenné prodejny. V Praze jich za poslední rok vzniklo pět, na konci srpna přivítala zákazníky i nová pobočka Českého gruntu v Uhříněvsi.

Oproti tržištím ale mají obchody vyšší náklady na nájemné, energie či personál. Navíc musí platit i farmářům, kteří jim dodávají zboží. Většina prodejen má proto problém vyrovnat alespoň příjmy a výdaje. "Zisk pro nás je, když se nám podaří srovnat náklady s tržbou," přiznal majitel firmy Zdravíček Karel Novosad. "Věříme, že budeme i vydělávat. Prozatím spíše investujeme," doplnil František Němec, podnikající pod značkou Farma rodiny Němcovy. Možnost výdělku teď vidí majitelé i v e-shopech, které se chystají masivně podpořit.

Nejaktivnější v otevírání nových prodejen v Praze je František Němec. V červenci zprovoznil už třetí kamenný obchod. "Čím více prodejen, tím menší náklady," objasnil svou strategii. "I když musím říct, že jsme měli trochu jinou představu o průměrném nákupu zákazníka," přiznal Němec. Kvůli malé poptávce musel v srpnu dokonce vyhlásit dovolenou. "Přes prázdniny nepokryjeme ani režijní náklady, proto jsme měli prvních čtrnáct dní ve všech prodejnách zavřeno," dodal.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.