NP Connemara v Irsku
Foto: Profimedia
Od nedozírných polárních pustin přes vysoké alpské štíty po nepřístupné mokřady: tak rozdílnou podobu mají evropské národní parky. Podívejte se na fotogalerii deseti méně známých. Více se o tématu, včetně tipů na nejzajímavější místa v parcích, dočtete v IN magazínu Hospodářských novin, který vychází ve středu 24. srpna.

Už ze středověku jsou známé činy osvícených šlechticů či vládců, kteří vyňali určitou oblast z běžného hospodaření a nařízením stanovili, že příroda se tam má vyvíjet přirozeným způsobem.

Za klíčové datum v moderní ochraně přírody se považuje 10. květen 1872, kdy byl na území USA vyhlášen první národní park světa, Yellowstone. Důležitým aspektem Yellowstonu byla jeho přístupnost pro každého, bez omezení vyplývajících z vlastnictví půdy: „park“ (v americkém slova smyslu území určené k ochraně přírody) vznikl na federálních, nikoli soukromých pozemcích.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.