Na grilu se plátky masa nesmí dotýkat, aby z nich mohla při grilování odcházet pára.
Foto: Veronika Bucková
Nakládat maso aspoň dva dny předem? Proč? Ptá se šéfkuchař Dalibor Navrátil. Ta nejlepší cesta ke šťavnatému kusu grilované krkovičky je zároveň ta nejjednodušší. Bez marinády, soli a pepře během přípravy. Podívejte se, jak na to. Krok za krokem. Nový seriál na IHNED.CZ tento týden přinese i další netradiční tipy na grilování.
 • Zásada číslo jedna zní: kvalitní maso. „Musí být světle růžové, na omak pevné, ale ne tvrdé,“ říká Dalibor Navrátil. Ideální je, když vám řezník plátek masa ukrojí, abyste si mohli jeho „konzistenci“ ověřit a také si přivonět: „Musí to být svěží vůně, to se nedá jinak popsat. U čerstvé ryby cítíte svěží vůni mořské vody, u vepřového masa necítíte žádný nepříjemný pach.“

 • Z lednice alespoň šest hodin před začátkem grilování. Teplotní šok mu nesvědčí, je potom zbytečně tvrdé.

 • Maso očistěte, ale nezbavujte tučných částí: „Když jsou připravené na grilu, jsou opravdu dobré.

 • reklama
 • Jak silný stejk? Tak na jeden až dva prsty: „Když bude silnější, maso uvnitř bude ještě krvavé a na okrajích už naopak vysušené.“ Ideální je proto plátek silný zhruba tři centimetry.

 • Zapomeňte na paličku. Ve chvíli, kdy krkovičku naklepete, porušíte svalová vlákna. Maso pak během grilování přijde o většinu šťávy.

 • Nesolte, nepepřete, nemarinujte. Maso díky tomu měkčí nebude, zato vám bude olej použitý v marinádě kapat do grilu a bylinky nebo česnek se spálí. Lepší je dochutit až opečený stejk.

 • Plátky krkovičky položte na rošt tak, aby se nedotýkaly: „Je to důležité, aby z masa mohla při grilování odcházet pára. Mohlo by se také stát, že by se spíše dusilo než grilovalo.“

 

 

 • Grilujte krkovičku čtyři až pět minut na dobře rozpáleném uhlí pod pokličkou, pak ji otočte a nechte ji na grilu ještě jednou stejně dlouhou dobu.

 • Po grilování musí stejk asi dvě minuty odpočívat. „Během grilování se štáva stáhne dovnitř masa. Kdybychom do něj řízli hned, vyteče šťáva na talíř a maso bude suché. Když se nechá chvíli takzvaně vypářit, šťáva zůstane v mase a stejk bude krásně šťavnatý.“

 • Maso osolte a opepřete: „Rozhodně pepřem z mlýnku. Mletý pepř, který máte doma v mističce, je vyčpělý. Nijak nechutná a nemá žádnou sílu.“ Že přesolíte nebo přepepříte se přitom nemusíte bát, maso snese opravdu hodně.

 • A co dál? Už jen dobrou chuť!

 

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.