Televizní vysílač Ještě jako jediná stavba v Česku získal prestižní Perretovu cenu. Za aplikaci technologie v architektuře.
Foto: Shutterstock
Devadesát čtyři metrů výšky, do níž vysílači umožnila vyrůst řada unikátních patentů, plus elegantní tvar dominující celému okolí Liberce. Televizní vysílač Ještěd slaví 45 let od položení základního kamene.

Vysílač, kterému jeho autoři dali netypický tvar rotačního hyperboloidu, byl sice dostavěn v době normalizace, unikátní architektonické i konstrukční řešení přesto zaujalo porotu mezinárodního svazu architektů natolik, že mu udělila prestižní Perretovu cenu za užití technologie v architektuře.

Přes devadesát metrů vysoký objekt, který kombinuje horský hotel s televizním vysílačem, je dílem architekta Karla Hubáčka a statika Zdeňka Patrmana, díky němuž konstrukce věže dokáže bez problémů odolávat povětrnostním jevům na vrcholku hory v nadmořské výšce 1012 metrů.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.