Dopravní letadlo ve vzduchu
Foto: Reuters
Až milionů dolarů dosahují ve Spojených státech odškodnění za újmy při cestování letadlem. Dokonce i za sexuální obtěžování jiným cestujícím. Jiří Horník, právník kanceláře Kocián Šolc Balaštík, v rozhovoru pro HN vysvětluje, jak podobné potíže řešit.

Letecké společnosti jsou kvůli bezpečnosti omezeny řadou mezinárodních předpisů a při jejich porušení se mohou zákazníci poměrně úspěšně domáhat náhrady. Ať už jde o zpožděné lety, ztráty zavazadel nebo havárie.

Ve Spojených státech přitom mohou dopravce žalovat při splnění určitých kritérií i čeští cestující. Jaká existují pravidla a možnosti vysvětluje právník Jiří Horník. Upozorňuje ale na to, že vztahy mezi dopravci a cestujícími by měly být vyrovnané: „Cílem letecké přepravy není, aby se cestující obohacoval na úkor leteckých společností“.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.